+420 603 892 341

Siven Americký- Salvelinus fontinalis

Původ: Siven americký je v našich vodách introdukovaným druhem. Původně se vyskytoval ve východní části Severní Ameriky, do České republiky byl dovezen roku 1883 z Německa.

Biologie: Je rybou obývající čisté, chladné a na kyslík bohaté vody a to jak stojaté, tak tekoucí. Je extrémně odolný vůči tvrdým přírodním podmínkám, snáší i značně okyselenou vodu. Ve sběru potravy je siven poměrně aktivní. Jezerní populace se obvykle zdržují v hloubce a za potravou vyplouvají večer ke břehům a k hladině. V tekoucích vodách siveni chováním připomínají pstruha obecného, jsou teritoriální a loví potravu žijící na dně, nebo unášenou proudem ve všech vrstvách vodního sloupce. Sbírá náletový hmyz a loví menší rybky, na rozdíl od pstruha méně často propadá kanibalismu. Potravu přijímá po celý rok.

Růst: Je v příznivých podmínkách velmi rychlý. V prvním roce dorůstá 8-15 cm délky těla, v druhém roce 15-30.

Výtěr:  Siven je ryba litofilní.  K pohlavní dospělosti dochází již ve druhém roce života. Výtěr začíná koncem října a může trvat až do prosince. Samec má takzvaný „svatební šat“. Absolutní plodnost je až 3000 jiker. Jikry mají velikost 4mm. Inkubační doba je 520 D°. Umí se křížit i se pstruhem potočním, vzniká tygří ryba, která je neplodná.